1. uk
  2. pl

List of students of the Lutsk Jewish Gymnasium named after Moses Glicklich. H-R

06 August 2020

The Moses Glicklich Jewish Coeducational Gymnasium was opened in the first postwar years (about 1918-1920). It was a private school where Jewish girls and boys were educated. Most of the students came from Lutsk families, but there were also those born in Warsaw, Odessa, Berdychiv, Brest, or even the United States.

Currently, our database includes the names of more than 400 students of this gymnasium. About almost all of the people on the list is known: the exact date of birth, the names of one of the parents, place of birth, place of residence, as well as grades in academic subjects.

A-G

H-R

S-Z

Name Birth year
Ingber Icchok 1909
Ingber Złata-Sura 1911
Ingberg Uszer Zejlik 1905
Jungsztejn Mania -
Juniczman Fejga 1908
Jurberg Ryweka 1910
Kac Basin 1914
Kac Chana 1912
Kac Isruel 1911
Kac Ita 1909
Kac Josif 1909
Kac Mordko-Mejer 1910
Kac Rejła 1906
Kaczka Jeguda-Lejb 1908
Kagan Iser 1913
Kagan Szaja 1909
Kahan Abraham 1908
Kamieniecki Fehoszna 1909
Kapcan Gitel 1909
Kape Dawid 1913
Kartin Gersz -
Kartin Marjem -
Kartin Pinchos -
Kerpel Mojsze-Mendel 1911
Kerzner Awrum 1907
Kigel Bruchla 1909
Kigel Szymon 1912
Kimelman Henia 1912
Kimelman Josif 1914
Kiperman Abracham Mojsze 1905
Kisierman Gitl 1908
Kit Chana 1906
Kit Zejlik-Iser 1908
Klejnburl Boruch 1911
Klimburd Awrum 1906
Klimburd Chja-Rywka 1913
Klimburd Wolf 1908
Kłupt Jakób 1910
Kolesnik Duwid 1914
Kolesnik Josif-Szmuel 1913
Kołonicznik Srul 1913
Komar Abram 1910
Kopenbht Żłata 1910
Korczak Szejndla 1912
Korenman Herc 1911
Kornic Hinda 1913
Kos Pesia-Małkoa 1908
Kosookij Dawid 1912
Kotlar Łejzer-Wolf 1912
Kremenicer Pesia 1907
Kuferman Ruchla 1911
Kuliner Sarra-Frejda 1912
Kulnier Jeguda-Lejb 1908
Kunica Awram 1910
Kunica Czarna 1909
Kunica Tojba 1907
Kuperman Żelman 1906
Kuperszmid Jankiel-Ber 1907
Lechter Szaja 1907
Łejbel Szija-Józef 1907
Lender Boruch 1913
Lender Szejna 1905
Lender Wolf 1907
Lerner Aron-Mordko 1912
Lerner Chaim-Awram 1911
Lerner Ejdel-Ruchla 1909
Lerner Józef-Nochum 1913
Leszner Dwajra 1910
Leszner Izrail 1907
Leszner Tojba 1912
Leszner Towja 1905
Lewenzon Ettel 1914
Lewinzon Chaja-Rachil 1912
Liberman Nison-Hersz 1908
Libuber Marjam-Leja 1911
Libuber Sara 1908
Longlejben Feszaja 1911
Machles Duwid 1906
Mamet Icchok 1908
Mamet Jakow 1911
Mandel Abram 1906
Mandel Pest 1907
Mandel Rejzia 1906
Maranc Jakow-Josif 1911
Marrfatkowicz Menasze 1914
Marszłkowicz Cudik 1911
Maziar Idalja 1912
Melamed Cinha 1909
Mermelsztejn Chaja 1910
Metamed Jankiel 1913
Metamed Jehuda Joel 1914
Midelis Uszer-Łjeb 1911
Milchiker Chana 1908
Milchiker Ester 1909
Mindeliuk Ettel 1913
Misler Jakow 1912
Miszuris Liba -
Momet Józef-Szymon 1912
Mordun Szejna-Liba 1911
Motiuk Kałmen 1906
Motjuk Ilja 1910
Najdicz Jechok-Gersz 1909
Najdicz Ruchił-Łeja 1911
Najgeboren Frejda -
Najgeboren Mojżesz -
Nejter Mejer-Ber 1907
Nul Rifka 1914
Nul Riwka 1911
Nul Szujszana 1910
Ochbarg Boruch-Eliasar 1912
Oks Chana-Małka 1910
Oks Mojżesz 1912
Oks Mordko 1905
Padwe Rejsia 1912
Paszt Efraim-Ajzik 1912
Peczenik Gitel 1915
Peczenik Hinda 1914
Peczenik Lejb 1907
Pekler Izrail-Mojżesz 1910
Perchmuter Szchcha-Binen 1908
Perkal Ricia -
Pikus Ciwja Lea -
Pinczuk Chaja-Sura 1910
Pinczuk Mordko 1903
Piterman Roza 1910
Poliszuk Chaim-Ber 1911
Pomeranc Jankiel Duwid 1902
Presman Chana-Leja 1912
Ptic Mojżesz 1906
Pugan Isaak 1912
Racin Rywka-Ita 1911
Rapaport Jankiel 1907
Rapaport Mojsze 1908
Rapaport Rifka Ruchel 1914
Resztik Serla -
Rodman Eljasz 1913
Rojter Chaja Bejła -
Rojter Gula 1912
Rojter Hersz -
Rojter Szloma-Chaim -
Rojz Kałmen 1904
Rojz Lejzor-Lejb 1909
Rosenfeld Lejb 1913
Rozenfeld Buzia -
Rozenfeld Szulem 1914
Rozenstrom Pejsach Jankel 1906
Rozmarin Rebeka -
Rudman Szloma 1913
Rufe Frejda-Mejta 1912

Go!Foretime © 2020

goforetime@gmail.com